ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ 2016

Drukuj

W ramach kolejnej edycji ogólnopolskiej kampanii Odjazdowego Bibliotekarza 7 maja br. odbył się III Gnieźnieński Rajd Rowerowy bibliotekarzy, czytelników, pasjonatów książek i rowerów, tym razem do Skorzęcina.

 

Odjazdowy Bibliotekarz to akcja, w której bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów, przejeżdżając przez miasto lub okolicę, mogą przyjemnie i aktywnie spędzić wiosenne popołudnie w gronie osób o podobnych pasjach.

 

 

Czytaj więcej...

III EDYCJA GNIEŹNIEŃSKIEGO ODJAZDOWEGO BIBLIOTEKARZA

Drukuj

III EDYCJA GNIEŹNIEŃSKIEGO ODJAZDOWEGO BIBLIOTEKARZA

7 MAJA (SOBOTA) ZAPRASZAMY WSZYSTKICH CHĘTNYCH

NA RAJD ROWEROWY BIBLIOTEKARZY, CZYTELNIKÓW,

PASJONATÓW KSIĄŻEK I ROWERÓW! 

 

W tym roku pojedziemy do położonego pomiędzy dwoma jeziorami: Białym i Niedzięgiel, otoczonego lasami Skorzęcina. Tam zaplanowany jest piknik (zapewniamy pyszną zupę, kanapki, napoje i słodycze) oraz czas na gry ruchowe i indywidualny spacer po ośrodku sportowo- wypoczynkowym (około 3h).

Załączniki:
Pobierz plik (regulamin 2016.pdf)regulamin 2016.pdf67 kB2016-04-22 09:33

Czytaj więcej...

Wideoteka Uniwersytecka WATCH DOCS w Instytucie Kutury Europejskiej w Gnieźnie

Drukuj

Instytut Kultury Europejskiej w Gnieźnie przystąpił do projektu Wideotek Uniwersyteckich WATCH DOCS – projektu zainicjowanego przez Społeczny Instytut Filmowy w Warszawie we współpracy z Helsińską Fundacją Praw Człowieka i przy wsparciu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Załączniki:
Pobierz plik (Lista filmow ze streszczeniami.doc)Lista filmow ze streszczeniami.doc111 kB2015-12-09 14:35

Czytaj więcej...

Pokój do nauki w grupie

Drukuj

Szanowni Czytelnicy – Studenci IKE!
Korzystanie z czytelni biblioteki IKE wymaga zachowania ciszy i spokoju. By móc swobodnie pracować w grupie, uczyć się ze znajomymi bądź prowadzić dyskusje proponujemy skorzystać z prawa do wynajęcia wolnej w danej chwili sali dydaktycznej. Istnieje możliwość zabrania ze sobą materiałów bibliotecznych (tylko w godzinach pracy Biblioteki IKE).
Zasady korzystania z sali do wspólnej nauki:

  • Studenci zgłaszają chęć skorzystania z wolnej sali dydaktycznej u dyżurującego bibliotekarza, ewentualnie wypożyczają potrzebne materiały biblioteczne, zostawiają 1 legitymację studencką. Bibliotekarz zgłasza chęć zajęcia sali przez studenta telefonicznie w portierni .
  • W portierni student pobiera klucz do sali wpisując się do książki (odpowiada on za pozostawienie udostępnionej sali w należytym stanie).
  • Po skończonej pracy student oddaje klucz w portierni a wypożyczone materiały w bibliotece, odbierając legitymację studencką (po uzyskaniu telefonicznego potwierdzenia z portierni o „rozliczeniu klucza") .

 Przypominamy, ze usługa dostępna jest jedynie w godzinach pracy Biblioteki IKE.

Pomoc dla czytelnika

Drukuj

W poniedziałki i wtorki w godzinach 14.00-15.00 służymy dodatkową pomocą w zakresie indywidualnych i grupowych wyszukiwań bibliograficznych, korzystania z katalogów on-line, baz danych, e-czasopism, bibliotek cyfrowych.
Mile widziana będzie wcześniejsza informacja (najlepiej e-mail na adres biblioteki) o tematyce poszukiwań – celem przygotowania się dyżurującego bibliotekarza do spotkania.

Rowerowy rajd bibliotekarzy do Czerniejewa

Drukuj

W ramach 5 edycji ogólnopolskiej kampanii Odjazdowego Bibliotekarza odbył się w połowie maja Rajd Rowerowy bibliotekarzy, czytelników, pasjonatów książek i rowerów.

W tym roku gnieźnieńskie biblioteki połączyły siły i wspólnie zorganizowały dla wszystkich chętnych świetną imprezę na świeżym powietrzu. Organizatorami rajdu były: Biblioteka Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej Milenium, Biblioteka Instytutu Kultury Europejskiej, Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 12 i Publiczna Biblioteka Pedagogiczna.

Czytaj więcej...

Czym książka bogata czyli biuro rzeczy znalezionych

Drukuj

– wystawa w Bibliotece Instytutu Kultury Europejskiej 7.05-30.08.2015

 

 

   W ostatnich latach wiele bibliotek organizowało wystawy najrozmaitszych przedmiotów służących jako zakładki w wypożyczanych książkach.

 

    Z okazji tegorocznego Tygodnia Bibliotek (8-15 maja 2015)  przygotowaliśmy ekspozycję znalezisk Biblioteki Instytutu Kultury Europejskiej. Zapraszamy nie tylko do obejrzenia wystawy, ale – być może – do zidentyfikowania zguby, zostawionej w książce bibliotecznej!

Czytaj więcej...

Rajd rowerowy

Drukuj

II EDYCJA GNIEŹNIEŃSKIEGO ODJAZDOWEGO BIBLIOTEKARZA

16 MAJA (SOBOTA) ZAPRASZAMY WSZYSTKICH CHĘTNYCH

NA RAJD ROWEROWY BIBLIOTEKARZY, CZYTELNIKÓW,

PASJONATÓW KSIĄŻEK I ROWERÓW! 

W tym roku pojedziemy do Czerniejewa i Pawłowa. W Czerniejewie zaplanowany jest piknik (zapewniamy pyszną zupę, napoje i słodycze) oraz zwiedzanie miasta. W Pawłowie czekać będzie na nas kawa i ciasto. Do tego oczywiście zabawy literackie i wizyta w Bibliotece Miejskiej w Czerniejewie.

 Start: Rynek w Gnieźnie godz. 9:30.

Czytaj więcej...

Szukamy egzemplarzy dawnych gazet gnieźnieńskich!

Drukuj

Biblioteka IKE od lat gromadzi wszelkie materiały biblioteczne związane z Gnieznem i Ziemią Gnieźnieńską – w tym celu utworzyliśmy dział regionaliów: Gnesnensiana. W akcji tej towarzyszymy działającym od dawna instytucjom: Muzeum Początków Państwa Polskiego, Gnieźnieńskiemu Oddziałowi Archiwum Państwowego w Poznaniu i Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna.

Czytaj więcej...

Migracja zarobkowa rodziców a sytuacja dzieci w szkole

Drukuj

Na potrzeby konferencji naukowej „Migracja zarobkowa rodziców a sytuacja dzieci w szkole", zorganizowanej 5 listopada br. przez gnieźnieńskie instytucje: Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną, Starostwo Powiatowe, Zespół Doradców Metodycznych, GSW Milenium oraz potencjalnych studentów tego tematu bibliotekarze gnieźnieńscy opracowali zestawienie bibliograficzne książek i artykułów z czasopism na temat migracji zarobkowej znajdujących się w zbiorach bibliotek: Publicznej Pedagogicznej, Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej Milenium i Instytutu Kultury Europejskiej. Bibliografia tematu dostępna jest m.in. na terenie Biblioteki IKE (wypożyczalnia).

Judaica w Bibliotece Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie

Drukuj

Judaica
w Bibliotece Instytutu Kultury Europejskiej UAM
w Gnieźnie
Z archiwum H.Muszyńskiego

W maju 2010 roku Biblioteka Instytutu Kultury Europejskiej wzbogaciła się o ponad 300 woluminów o tematyce judaistycznej, przekazanych w darze przez Ks. Prymasa Henryka Muszyńskiego, wybitnego działacza na rzecz dialogu polsko-żydowskiego i chrześcijańsko-żydowskiego.

W latach 1986 - 1994 Henryk Muszyński stał na czele Podkomisji (od 1989 samodzielnej Komisji) Episkopatu Polski do Dialogu z Judaizmem; inicjował i promował badania judaistyczne na polskich uczelniach katolickich. Zabiegał o ochronę pamięci o holokauście.,
W 1997 za zasługi w dziedzinie wzajemnego porozumienia polsko-żydowskiego otrzymał Nagrodę im. Leopolda Lucasa – Fakultetu Protestanckiego Uniwersytetu Eberharda Karola w Tybindze, a w 1999 medal Buber-Rosenzweig-Medaille odznaczenie przyznawane przez Niemiecką Radę Koordynacji Towarzystw Współpracy Chrześcijańsko-Żydowskiej w Berlinie za budowanie porozumienia między chrześcijanami i Żydami oraz Polakami i Niemcami. - Prawda o eksterminacji Żydów musi być chroniona przed banalizacją i zapomnieniem – mówił odbierając Medal im. Bubera-Rosenzweiga.*

Czytaj więcej...