Zmiany w godzinach otwarcia Biblioteki IKE

Drukuj

 

Uwaga – fałszywe monity!

Niektórzy z Państwa (może dotyczyć to wszystkich czytelników UAM) otrzymali niesłusznie upomnienia za przekroczenie terminu zwrotu książki.  Jeśli książka została zwrócona i nie ma jej na Państwa koncie - prosimy taki monit zignorować. W razie wątpliwości - prosimy o kontakt z Biblioteką Uniwersytecką: tel.  61 829 38 51 (wypożyczalnia), lub 829 38 30 (bibliotekarz systemowy).

 

Godziny pracy Biblioteki IKE w okresie wakacji:

 

lipiec i wrzesień: 

 pon. – pt. 9.00 -15.00

W sierpniu Biblioteka będzie nieczynna!!!

 

(ewentualne korzystanie ze zbiorów i podpisywanie kart obiegowych po uprzednim kontakcie telefonicznym).

 

Przypominamy p.t. Czytelnikom, że tradycyjnie na miesiąc sierpień można rezerwować tytuły z księgozbioru prezencyjnego – (oznaczonego naklejkami „Tylko do korzystania na miejscu”).

 

Książki będą wydawane od 28 lipca – ich zwrot musi nastąpić 1 września 2017 r.

 

Biblioteka poleca

Drukuj

 Biblioteka poleca:

 

 

  

„Coś się zmienia” – dar redakcji  Zeszytów Poetyckich

dla Biblioteki IKE

   Kolekcja literackich  gnesnensianów naszej Biblioteki wzbogaciła się  właśnie o pięć unikatowych tomików poezji, opublikowanych w „aptecznym” nakładzie 70 egz. przez Miejski Ośrodek Kultury w ramach Gnieźnieńskiego Klubu Literackiego przy MOK i Bibliotece Miejskiej (Publicznej).  Trzy z nich („Prowokacja”, „Właściwe miejsce”, „Coś się  zmienia”) dokumentują działalność młodych (15 – 30 lat) poetów gnieźnieńskich, skupionych pod opieką Krzysztofa Szymoniaka wokół Klubu Literackiego (jest to zarazem nazwa serii), potencjalnych następców poetów z Grupy „Drzewo”– Marii Bigoszewskiej-Juruś, Tomasza W. Rzepy, Macieja Krzyżana czy Jarosława Mikołajewicza.

   Dwa pozostałe tomiki, wydane poza serią, choć także przez Gnieźnieński Klub Literacki, zawierają wczesne wydanie „Jaśminowych nocy” Tomasza Wincentego Rzepy oraz „Próbę” Macieja Krzyżana .

   Z uwagi na jakość ówczesnego papieru nowe nabytki będą przechowywane w  dziale Zbiorów Wydzielonych, poza wolnym dostępem do półek. Zainteresowanym Czytelnikom każdorazowo poda je dyżurujący bibliotekarz.

   Darczyńcom dziękujemy serdecznie, a Czytelnikom życzymy przyjemności z lektury!

                                                                                                                             MM

IV EDYCJA GNIEŹNIEŃSKIEGO ODJAZDOWEGO BIBLIOTEKARZA - fotorelacja

Drukuj

 

20 maja 2017 r. odbyła się IV edycja rajdu Odjazdowego Bibliotekarza.

 

Imprezę, jak co roku, zorganizowały wspólnie biblioteki : Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej Milenium i Instytutu Kultury Europejskiej UAM oraz Publiczna Biblioteka Pedagogiczna (filia w Gnieźnie).

 

Metą rajdu było tym razem Trzemeszno, jedno z najstarszych miast w Wielkopolsce.

 

Czytaj więcej...

IV EDYCJA GNIEŹNIEŃSKIEGO ODJAZDOWEGO BIBLIOTEKARZA

Drukuj

 

 

IV EDYCJA GNIEŹNIEŃSKIEGO ODJAZDOWEGO BIBLIOTEKARZA

20 MAJA (SOBOTA)

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH CHĘTNYCH NA RAJD ROWEROWY BIBLIOTEKARZY, CZYTELNIKÓW, PASJONATÓW KSIĄŻEK I ROWERÓW!

 

W 2017 roku proponujemy wyjazd do Trzemeszna. Gościć nas będzie tamtejsze Gimnazjum. Jak zawsze  na mecie odbędzie się piknik - gotuje dla nas kucharz z Ośrodka Wypoczynkowego „Jutrzenka” z Gołąbków – posiłek wliczony w „wpisowe”. Będzie czas na odpoczynek, przejrzenie oferty bookcrossingu oraz gry i zabawy ruchowe na szkolnym boisku. Chętnym proponujemy zwiedzanie (z przewodnikiem) pobliskiej świątyni  (Bazyliki pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP i św. Michała Archanioła – uznawanej za perłę późnego baroku w Wielkopolsce) wraz z jej podziemiami. Wszystko to zajmie nam około trzech godzin.

 

Ruszamy z gnieźnieńskiego Rynku o godz. 9.30.

Trasa liczy ok. 45 km w obie strony.

Wpisowe: dorośli 10 zł (w tym ubezpieczenie i posiłek na miejscu), dzieci do lat 14 bezpłatnie.

 

Uczestnicy proszeni są o zabranie elementów odblaskowych - widocznych na drodze: bluzka, kamizelka  czy gadżet. Oprócz tego mile widziane różnego rodzaju elementy ubioru koloru pomarańczowego, np.: bluzki, czapki, chustki, kokardy, baloniki, itp. (kolor pomarańczowy jest symbolem rajdu Odjazdowego Bibliotekarza).

 

Ogłaszamy również konkurs na najładniej przystrojony rower! Do wygrania nagrody książkowe.

 

 Zapisy będą przyjmowane do 18 maja u jednego z organizatorów:

 Biblioteka Pedagogiczna: biblioteka@gniezno.poznan.pl / tel. 61 424 55 44

 GSW Milenium: magdalena.bukowska@milenium.edu.pl / tel. 61 425 75 70 wew. 24

 Biblioteka IKE UAM: rames@amu.edu.pl / tel. 61 829 48 12

                                                                                                                                           Zapraszamy!!!

Załączniki:
Pobierz plik (Regulamin Rajdu Rowerowego.pdf)Regulamin Rajdu Rowerowego.pdf45 kB2017-05-09 05:36

ODJAZDOWY BIBLIOTEKARZ 2016

Drukuj

W ramach kolejnej edycji ogólnopolskiej kampanii Odjazdowego Bibliotekarza 7 maja br. odbył się III Gnieźnieński Rajd Rowerowy bibliotekarzy, czytelników, pasjonatów książek i rowerów, tym razem do Skorzęcina.

 

Odjazdowy Bibliotekarz to akcja, w której bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów, przejeżdżając przez miasto lub okolicę, mogą przyjemnie i aktywnie spędzić wiosenne popołudnie w gronie osób o podobnych pasjach.

 

 

Czytaj więcej...

III EDYCJA GNIEŹNIEŃSKIEGO ODJAZDOWEGO BIBLIOTEKARZA

Drukuj

III EDYCJA GNIEŹNIEŃSKIEGO ODJAZDOWEGO BIBLIOTEKARZA

7 MAJA (SOBOTA) ZAPRASZAMY WSZYSTKICH CHĘTNYCH

NA RAJD ROWEROWY BIBLIOTEKARZY, CZYTELNIKÓW,

PASJONATÓW KSIĄŻEK I ROWERÓW! 

 

W tym roku pojedziemy do położonego pomiędzy dwoma jeziorami: Białym i Niedzięgiel, otoczonego lasami Skorzęcina. Tam zaplanowany jest piknik (zapewniamy pyszną zupę, kanapki, napoje i słodycze) oraz czas na gry ruchowe i indywidualny spacer po ośrodku sportowo- wypoczynkowym (około 3h).

Załączniki:
Pobierz plik (regulamin 2016.pdf)regulamin 2016.pdf67 kB2016-04-22 09:33

Czytaj więcej...

Wideoteka Uniwersytecka WATCH DOCS w Instytucie Kutury Europejskiej w Gnieźnie

Drukuj

Instytut Kultury Europejskiej w Gnieźnie przystąpił do projektu Wideotek Uniwersyteckich WATCH DOCS – projektu zainicjowanego przez Społeczny Instytut Filmowy w Warszawie we współpracy z Helsińską Fundacją Praw Człowieka i przy wsparciu Ministra Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Załączniki:
Pobierz plik (Lista filmow ze streszczeniami.doc)Lista filmow ze streszczeniami.doc111 kB2015-12-09 14:35

Czytaj więcej...

Pokój do nauki w grupie

Drukuj

Szanowni Czytelnicy – Studenci IKE!
Korzystanie z czytelni biblioteki IKE wymaga zachowania ciszy i spokoju. By móc swobodnie pracować w grupie, uczyć się ze znajomymi bądź prowadzić dyskusje proponujemy skorzystać z prawa do wynajęcia wolnej w danej chwili sali dydaktycznej. Istnieje możliwość zabrania ze sobą materiałów bibliotecznych (tylko w godzinach pracy Biblioteki IKE).
Zasady korzystania z sali do wspólnej nauki:

  • Studenci zgłaszają chęć skorzystania z wolnej sali dydaktycznej u dyżurującego bibliotekarza, ewentualnie wypożyczają potrzebne materiały biblioteczne, zostawiają 1 legitymację studencką. Bibliotekarz zgłasza chęć zajęcia sali przez studenta telefonicznie w portierni .
  • W portierni student pobiera klucz do sali wpisując się do książki (odpowiada on za pozostawienie udostępnionej sali w należytym stanie).
  • Po skończonej pracy student oddaje klucz w portierni a wypożyczone materiały w bibliotece, odbierając legitymację studencką (po uzyskaniu telefonicznego potwierdzenia z portierni o „rozliczeniu klucza") .

 Przypominamy, ze usługa dostępna jest jedynie w godzinach pracy Biblioteki IKE.

Pomoc dla czytelnika

Drukuj

W poniedziałki i wtorki w godzinach 14.00-15.00 służymy dodatkową pomocą w zakresie indywidualnych i grupowych wyszukiwań bibliograficznych, korzystania z katalogów on-line, baz danych, e-czasopism, bibliotek cyfrowych.
Mile widziana będzie wcześniejsza informacja (najlepiej e-mail na adres biblioteki) o tematyce poszukiwań – celem przygotowania się dyżurującego bibliotekarza do spotkania.

Rowerowy rajd bibliotekarzy do Czerniejewa

Drukuj

W ramach 5 edycji ogólnopolskiej kampanii Odjazdowego Bibliotekarza odbył się w połowie maja Rajd Rowerowy bibliotekarzy, czytelników, pasjonatów książek i rowerów.

W tym roku gnieźnieńskie biblioteki połączyły siły i wspólnie zorganizowały dla wszystkich chętnych świetną imprezę na świeżym powietrzu. Organizatorami rajdu były: Biblioteka Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej Milenium, Biblioteka Instytutu Kultury Europejskiej, Biblioteka Szkoły Podstawowej nr 12 i Publiczna Biblioteka Pedagogiczna.

Czytaj więcej...

Czym książka bogata czyli biuro rzeczy znalezionych

Drukuj

– wystawa w Bibliotece Instytutu Kultury Europejskiej 7.05-30.08.2015

 

 

   W ostatnich latach wiele bibliotek organizowało wystawy najrozmaitszych przedmiotów służących jako zakładki w wypożyczanych książkach.

 

    Z okazji tegorocznego Tygodnia Bibliotek (8-15 maja 2015)  przygotowaliśmy ekspozycję znalezisk Biblioteki Instytutu Kultury Europejskiej. Zapraszamy nie tylko do obejrzenia wystawy, ale – być może – do zidentyfikowania zguby, zostawionej w książce bibliotecznej!

Czytaj więcej...

Rajd rowerowy

Drukuj

II EDYCJA GNIEŹNIEŃSKIEGO ODJAZDOWEGO BIBLIOTEKARZA

16 MAJA (SOBOTA) ZAPRASZAMY WSZYSTKICH CHĘTNYCH

NA RAJD ROWEROWY BIBLIOTEKARZY, CZYTELNIKÓW,

PASJONATÓW KSIĄŻEK I ROWERÓW! 

W tym roku pojedziemy do Czerniejewa i Pawłowa. W Czerniejewie zaplanowany jest piknik (zapewniamy pyszną zupę, napoje i słodycze) oraz zwiedzanie miasta. W Pawłowie czekać będzie na nas kawa i ciasto. Do tego oczywiście zabawy literackie i wizyta w Bibliotece Miejskiej w Czerniejewie.

 Start: Rynek w Gnieźnie godz. 9:30.

Czytaj więcej...

Szukamy egzemplarzy dawnych gazet gnieźnieńskich!

Drukuj

Biblioteka IKE od lat gromadzi wszelkie materiały biblioteczne związane z Gnieznem i Ziemią Gnieźnieńską – w tym celu utworzyliśmy dział regionaliów: Gnesnensiana. W akcji tej towarzyszymy działającym od dawna instytucjom: Muzeum Początków Państwa Polskiego, Gnieźnieńskiemu Oddziałowi Archiwum Państwowego w Poznaniu i Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna.

Czytaj więcej...

Migracja zarobkowa rodziców a sytuacja dzieci w szkole

Drukuj

Na potrzeby konferencji naukowej „Migracja zarobkowa rodziców a sytuacja dzieci w szkole", zorganizowanej 5 listopada br. przez gnieźnieńskie instytucje: Publiczną Bibliotekę Pedagogiczną, Starostwo Powiatowe, Zespół Doradców Metodycznych, GSW Milenium oraz potencjalnych studentów tego tematu bibliotekarze gnieźnieńscy opracowali zestawienie bibliograficzne książek i artykułów z czasopism na temat migracji zarobkowej znajdujących się w zbiorach bibliotek: Publicznej Pedagogicznej, Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej Milenium i Instytutu Kultury Europejskiej. Bibliografia tematu dostępna jest m.in. na terenie Biblioteki IKE (wypożyczalnia).

Judaica w Bibliotece Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie

Drukuj

Judaica
w Bibliotece Instytutu Kultury Europejskiej UAM
w Gnieźnie
Z archiwum H.Muszyńskiego

W maju 2010 roku Biblioteka Instytutu Kultury Europejskiej wzbogaciła się o ponad 300 woluminów o tematyce judaistycznej, przekazanych w darze przez Ks. Prymasa Henryka Muszyńskiego, wybitnego działacza na rzecz dialogu polsko-żydowskiego i chrześcijańsko-żydowskiego.

W latach 1986 - 1994 Henryk Muszyński stał na czele Podkomisji (od 1989 samodzielnej Komisji) Episkopatu Polski do Dialogu z Judaizmem; inicjował i promował badania judaistyczne na polskich uczelniach katolickich. Zabiegał o ochronę pamięci o holokauście.,
W 1997 za zasługi w dziedzinie wzajemnego porozumienia polsko-żydowskiego otrzymał Nagrodę im. Leopolda Lucasa – Fakultetu Protestanckiego Uniwersytetu Eberharda Karola w Tybindze, a w 1999 medal Buber-Rosenzweig-Medaille odznaczenie przyznawane przez Niemiecką Radę Koordynacji Towarzystw Współpracy Chrześcijańsko-Żydowskiej w Berlinie za budowanie porozumienia między chrześcijanami i Żydami oraz Polakami i Niemcami. - Prawda o eksterminacji Żydów musi być chroniona przed banalizacją i zapomnieniem – mówił odbierając Medal im. Bubera-Rosenzweiga.*

Czytaj więcej...