Inauguracja roku akademickiego dla uczniów szkół średnich

Dziesiątego listopada 2017 roku Instytut Kultury Europejskiej UAM odwiedzili wraz ze swoimi opiekunami uczniowie szkół średnich: III Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Gnieźnie, Zespołu Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Gnieźnie, Liceum Ogólnokształcącego im. Prymasa Tysiąclecia Księdza Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Opalenicy oraz Zespołu Szkół Niepublicznych w Gąsawie. Uczniowie Ci w roku szkolnym 2017/2018 rozpoczęli naukę w klasach akademickich i uniwersyteckich.

W auli powitał dyrektorów szkół, gości, młodych akademików i ich opiekunów prof. zw. dr hab. Leszek Mrozewicz, dyrektor Instytutu Kultury Europejskiej. Przypomniał on, że to od nich zależy, jaki będzie świat, w którym za kilka lat będziemy żyli. Zwrócił także ich uwagę na ideę uniwersyteckości, która sprawia, że w naszym Instytucie żyją, uczą się i przyjaźnią studenci pochodzący z krajów, które w świecie zewnętrznym wiele dzieli.

Następnie wraz z prof. UAM dr hab.  Elizą Grzelak, koordynatorem projektu Klasa akademicka, wręczył uczniom indeksy i legitymacje, które upoważniają ich do korzystania z naszej oferty dydaktycznej. W imieniu studentów zwróciła się do uczniów studentka drugiego roku studiów magisterskich Jagoda Haloszka, absolwentka jednej z klas akademickich. Wykład inauguracyjny, który tradycyjnie inauguruje rok akademicki, wygłosiła prof. Eliza Grzelak.

Wszyscy uczniowie mieli okazję, będąc po raz pierwszy w Instytucie, zwiedzić cały campus. Oprowadzała ich i opowiadała o uczelni Jagoda Haloszka.

Kolejne spotkanie w Instytucie, na które już dziś zapraszamy, odbędzie się 19 stycznia 2018 roku w ramach Zimowych Spotkań z Nauką. Wcześniej my odwiedzimy uczniów w ich szkołach, dzieląc się swoją wiedzą i wynikami prowadzonych badań.

IKE