Wystawa prac wybitnego ukraińskiego grafika Serhija Iwanowa

Drukuj

Instytut Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie ma przyjemność zaprezentować Państwu prace Serhija Iwanowa, grafika ze Lwowa, tworzacego w technice akwaforty (kwasorytu). Niezwykłą wystawę można zobaczyć w Galerii IKE do 3 listopada 2017 r.

 

Akwaforta to technika, w której rysunek przenosi się na płytkę metalową zabezpieczoną kwasoodpornym werniksem, czyli przezroczystą warstwą ochronną. "Rysowanie" polega tu na usunięciu igłą warstwy werniksu i odsłonięciu powierzchni metalu. Następnie płytkę zanurza się w kwasie. W miejscach, z których usunięto werniks, powstają wytrawione zagłębienia. Grubość kreski zależy od czasu trawienia. Po wytrawieniu rysunku usuwa się werniks, a lekko podgrzaną płytkę pokrywa się farbą drukarską i wyciera, tak aby farba pozostała tylko w wytrawionych rowkach. Proces drukowania jest więc taki sam jak w miedziorycie. Dzięki temu, że grafik nie musi mozolnie żłobić metalowej płytki, a tylko zarysowuje werniks, w akwaforcie można uzyskać dużo lżejszą kreskę, taką jak w szkicu wykonanym piórem. Linie o różnej grubości powstają dzięki kilkakrotnemu trawieniu niektórych fragmentów płytki.

Sergij Iwanow jest profesorem Akademii Poligraficznej we Lwowie, która od lat współpracuje z naszym Instytutem. Artysta urodził się w 1957 r. w Kamieńcu Podolskim. Zajmuje się poligrafią, malarstwem, grafiką, ilustratorstwem. Jest docentem w Katedrze Grafiki Ukraińskiej Akademii Poligraficznej. Swoje prace prezentuje od 1976 roku. Od 1997 roku jest stałym członkiem Taylor Fundation w Paryżu. Laureat licznych konkursów plastycznych m.in. w Belgii, USA, Włoszech, Polsce, członkiem Związku Artystów Ukrainy oraz Zasłużonym Artystą Ukrainy. Obecnie pracuje i tworzy we Lwowie. Jego prace znajdują się w galeriach i prywatnych kolekcjach na Ukrainie, w USA, Szwecji, Japonii, Austrii, Holandii, Hiszpanii.

 

 

Instytut Kultury Europejskiej nieustannnie stara się wzbogacać przestrzeń kulturalną Gniezna oraz tworzyć więzi pomiędzy nasza kulturą a dziedzictwem innych narodów europejskich. Szczególnie bliskie są nam relacje Polski ze wschodnimi sasiadami. Wystawa prac prof. Serfija Iwanowa to kolejny, ważny akord dyplomacji publicznej pomiędzy Polską a Ukrainą. Zapewaniamy przy tym, że same prace niezwykle pobudzają wyobraźnię!

Joomla Themes designed by Web Hosting Top