O cyberprzemocy na konferencji „Dwie strony sieci”

Dwudziestego piątego września 2017 roku prof. UAM dr hab. Filip Kubiaczyk z Instytutu Kultury Europejskiej UAM wystąpił jako prelegent w konferencji pt. „Dwie strony sieci” zorganizowanej przez Komendę Wojewódzką Policji w Poznaniu oraz Fundację Banku Zachodniego WBK we współpracy z Multikinem. Patronat honorowy nad konferencję objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak i Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

Konferencja odbyła się w największej sali poznańskiego Multikina 51 i zgromadziła łącznie około 500 osób, w tym m.in. dyrektorów, nauczycieli i uczniów szkół średnich w Wielkopolsce, kuratorów sądowych, przedstawicieli Policji oraz studentów. Profesor Filip Kubiaczyk w ramach konferencji wygłosił wykład pt. „Cyberprzemoc: przyczyny, skutki, zapobieganie”. W części teoretycznej przybliżył licznie zgromadzonemu audytorium definicję cyberprzemocy, jej rodzaje i kanały za pomocą których może być ona dokonywana oraz nakreślił psychologiczny portret cyberagresora i cyberofiary. W części praktycznej odtworzył filmy wideo przygotowane przez uczniów Koła Akademickiego z II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Lesznie poruszające problematykę cyberprzemocy. Zaprezentowane filmy powstały rok temu w ramach projektu o cyberprzemocy, którego koordynatorami byli Pani Monika Anuszkiewicz, opiekunka Koła z ramienia szkoły i prof. Filip Kubiaczyk.

W konferencji udział wzięli m.in.: Marcin Golizda-Bliziński, ekspert do spraw cyberbezpieczeństwa Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego, komisarz Michał Królikowski i podkomisarz Szymon Witczak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, Radosław Tomasik i Tadeusz Tomasik z Multikina i Pracowni Ferment Kolektiv oraz dr Hubert Tomkowiak z Pracowni Edukacyjnych Zastosowań Informatyki UAM.

Wykłady i zajęcia profilaktyczne dla młodzieży szkół średnich zwieńczył pokaz filmu „Krąg” w reżyserii Jamesa Ponsoldta.

IKE