Relacja z Festiwalu Kultur Wschodniosłowiańskich

Festiwal Kultur Wschodniosłowiańskich już za nami. Były to dwa niezwykłe dni, w trakcie których Gniezno stało się miejscem przenikania się kultur naszych sąsiadów.

Najpierw, w Instytucie Kultury Europejskiej UAM, pokazaliśmy dorobek kulturowy Ukrainy. Każdy miał szansę zrobić dla siebie i swoich bliskich najprawdziwszą lalkę motankę, która, według tradycji, posiada moce magiczne. Wystawę zdjęć „Foto-sushka. Europa Wschodnia w studenckim obiektywie” otworzył mini-koncert zespołu „Samowar”, który był preludium do tego, co później wydarzyło się w Miejskim Ośrodku Kultury.

Andrej Portnow, znakomity ukraiński historyk, w swoim wykładzie opowiedział o paradoksach dekomunizacji w Europie Wschodniej, zwłaszcza na Ukrainie. Był to przyczynek do ożywionej dyskusji z udziałem studentów IKE oraz pracowników Zakładu Kultury Europy Wschodniej i Połoudniowo-Wschodniej. Wspólnie rozważaliśmy, czy historia lokalna ze swymi bohaterami może zastąpić narodowe i imperialne mity, które budzą tak ostre spory? Czy w dekomunizacji chodzi o przeszłość, czy o geopolitykę? Czy Białoruś nie wybrała najciekawszego sposobu na zagospodarowanie radzieckich sentymentów?

Drugi dzień Festiwalu, który odbył się w MOK, prezentował zarówno kulturę ukraińską, jak i rosyjską. Tego dnia do wspólnej zabawy i refleksji zaangażowaliśmy zarówno najmłodszych, jak i najstarszych mieszkańców Gniezna. Zaczęliśmy tanecznymi warsztatami dla dzieci, podczas których również dorośli nie omieszkali przyłączyć się do zabawy z balonami i wstążkami, przy rytmie ukraińskiej oraz rosyjskiej muzyki ludowej. Następnie nieco uspokoiliśmy nastroje i tętno, by przejść do kontemplacji prac malarskich Pani Ariny Sekaczewej, studentki IKE UAM, pochodzącej z Irkucka. Wernisażowi towarzyszył akompaniament fortepianowy w wykonaniu Pani Ksenii Barmakowej. Prace Pani Sekaczewej wzbudziły ogromne zainteresowanie i wywołały ciekawą dyskusję.

Następnym punktem programu było spotkanie z Panem Witoldem Horowskim, Konsulem Honorowym Ukrainy w Poznaniu (prowadzenie p. Dariusz Pilak, dyrektor MOK). Po nim odbył się quiz z wiedzy o Rosji i Ukrainie. Został on zaplanowany jako intelektualna rozrywka, a okazał się również iście sportową rywalizacją, w trakcie której emocje sięgały zenitu. Dobra wiadomość jest taka, że wiedza Gnieźnian o naszych wschodnich sąsiadach jest naprawdę spora. Gratulujemy uczestnikom!

Zespół „Samowar”, tworzony przez studentki i studentów z Rosji, Ukrainy i Polski, zaprezentował z okazji Festiwalu zupełnie nowy i niezwykle bogaty program (zespół Samowar wystąpił w składzie: Daria Cistanowa, Arina Sekaczewa, Tatiana Karnauszenko, Jakaterina Fisenko, Aliona Brińko, Maria Szuliak, Marta Szechda, Sergij Dichtiar, Jakub Karczewski, Krzysztof Czerwiński). Co tu dużo mówić: pełny profesjonalizm, a do tego dużo radości i pozytywnych emocji bijących ze sceny. To wszystko udzieliło się licznie zgromadzonej publiczności. Wisienką na torcie, momentem, na który wszyscy czekali, była zaś degustacja potraw tradycyjnych, przygotowanych przez studentki IKE UAM, według receptur znanych z własnych domów.

Festiwal spotkał się z bardzo pozytywnym przyjęciem publiczności oraz lokalnych mediów. Zachęcamy do zapoznania się z reportażem z Festiwalu zrealizowanym przez TV Gniezno oraz materiałami prasowymi z lokalnych portali internetowych:

Reportaż TV Gniezno: http://tv.gniezno.pl/artykuly/czytaj/7586/festiwal_kultur_wschodnioslowianskich.html

Relacja portal Popcentrala: http://www.popcentrala.com/component/content/article/9-uncategorised/2002-festiwal-kultur-wschodnioslowianskich-zapowiedz?Itemid=712

Relacja z pierwszego dnia Festiwalu na portalu Gniezno24: http://www.gniezno24.com/kultura/item/10852-ukrainsko-rosyjska-wiosna-zagoscila-w-ike

Relacja z wykładu Andreja Portnowa na portalu Gniezno24: http://gniezno24.com/kultura/item/10884-konflikt-ktory-nadal-trwa

Festiwal Kultur Wschodniosłowiańskich został dofinansowany ze środków Prezydenta Miasta Gniezna oraz Fundacji UAM.