II GNIEŹNIEŃSKIE IGRZYSKA AKADEMICKIE Z WIEDZY O CYWILIZACJI ZACHODNIOEUROPEJSKIEJ

PIOTR SOBKOWIAK Z RAWICZA ZWYCIĘZCĄ II GNIEŹNIEŃSKICH IGRZYSK AKADEMICKICH Z WIEDZY O CYWILIZACJI ZACHODNIOEUROPEJSKIEJ

Piętnastego marca 2017 roku w Instytucie Kultury Europejskiej UAM z inicjatywy prof. UAM dr hab. Filipa Kubiaczyka odbyły się II Gnieźnieńskie Igrzyska Akademickie z wiedzy o cywilizacji zachodnioeuropejskiej. Podobnie jak w ubiegłym roku Igrzyska były skierowane do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.

Do Igrzysk zgłosiło się 56 uczestników z 22 szkół pochodzących głównie z Wielkopolski: z Leszna, Konina, Kleczewa, Jarocina, Obornik Wielkopolskich, Poznania, Międzychodu, a także z  Inowrocławia, Drawska Pomorskiego, Gdańska, Wałcza czy Nakła nad Notecią. Każda ze szkół mogła zgłosić maksymalnie trzech uczestników.

Patronat honorowy nad Igrzyskami objęły Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie oraz Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie. Nagrody dla zdobywców pierwszych trzech miejsc a także wyróżnionych w konkursie ufundował Instytut Kultury Europejskiej UAM oraz firma BRS GROUP z Gniezna reprezentowana przez Krzysztofa Trzcińskiego.

Test składał się z 60 pytań dotyczących historii i kultury terytoriów przynależnych do cywilizacji Zachodu. W każdym pytaniu poprawna była tylko jedna odpowiedź. Na wypełnienie testu przewidziano 60 minut.

Po sprawdzeniu testów okazało się, że podobnie jak w ubiegłym roku niezbędne okazało się przeprowadzenie dogrywki. Tym razem jej stawką było trzecie miejsce na podium.

Zwycięzcą II Gnieźnieńskich Igrzysk Akademickich z wiedzy o cywilizacji zachodnioeuropejskiej został Piotr Sobkowiak  z I Liceum Ogólnokształcącego w Rawiczu, który uzyskał 48 punktów na 60 możliwych. Drugie miejsce przypadło Judycie Janczarze z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego „Lingwista” w Gdańsku, a trzecie miejsce, po wspomnianej dogrywce, Igorowi Wojtczakowi z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Drawsku Pomorskim, który pokonał Mikołaja Małeckiego z I Liceum Ogólnokształcącego w Jarocinie i Krzysztofa Kałużnego z II Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego w Koninie (cała trójka uzyskała identyczną liczbę punktów z testu – 41). Przegrani w dogrywce dołączyli do grona osób, które uzyskały wyróżnienia za udział w Igrzyskach, a byli to: Piotr Waszak (Liceum Ogólnokształcące im. H. Sienkiewicza we Wrześni), Adam Karmoliński (II Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki w Gnieźnie), Kamil Sieracki (Zespół Szkół nr 4 w Lesznie), Izabela Tomaszewska (II Liceum Ogólnokształcące im. K.K. Baczyńskiego w Koninie), Justyna Talarczyk (I Liceum Ogólnokształcące w Nakle nad Notecią), Dawid Kubicki (XII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Poznaniu) oraz Monika Frąckowiak (Liceum Ogólnokształcącego w Międzychodzie).

Zdobywcy trzech pierwszych miejsc wygrali odpowiednio tablet, smartfon i smartwatcha ufundowane przez firmę BRS GROUP z Gniezna. Dodatkowo laureaci i osoby wyróżnione otrzymali książki i uczelniane gadżety ufundowane przez Instytut Kultury Europejskiej UAM. Dyrektor Instytutu, profesor Leszek Mrozewicz nagrodził również książkami opiekunkę zwycięzcy tegorocznych Igrzysk, Izabelę Guzikowską, a samemu laureatowi wręczył książkę ks. Józefa Tischnera przekazaną na Igrzyska przez Dariusza Pilaka, dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie.

Igrzyska nie byłyby możliwe bez pomocy studentów Instytutu Kultury Europejskiej: Jagody Kujawy, Moniki Kawki, Jagody Haloszki, Piotra Szymańskiego, Kamila Wysockiego, Jakuba Kasprzaka i doktoranta Kajetana Jagodzińskiego. Cały zespół wykazał się wielkim zaangażowaniem i profesjonalizmem na każdym etapie Igrzysk.

Po tegorocznej edycji z całą pewnością można powiedzieć, że Gnieźnieńskie Igrzyska Akademickie z wiedzy o cywilizacji zachodnioeuropejskiej na trwałe wpisały się do kalendarza wydarzeń organizowanych przez Instytut Kultury Europejskiej UAM.

IKE

Zdjęcia: Jagoda Haloszka