O trzech rewolucjach ukraińskich

Drukuj

     Międzynarodowe sympozjum „ 3R  - Trzy rewolucje  -  portrety Ukrainy” (28.02 – 01.03), w którym uczestniczyła dr Katarzyna Jędraszczyk z Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie (Zakład Kultury Europy Wschodniej i Południowo-Wschodniej) było unikalnym wydarzeniem.

 

 

     W Kolegium Europejskim w warszawskim Natolinie zgromadziło się około 90 osób, związanych z polityką, dyplomacją i nauką. Zadanie, które postawili przed uczestnikami organizatorzy (dr Paweł Kowal, Kolegium Europejskie Natolin) było skonfrontowanie naukowców z organizatorami i aktywistami trzech rewolucji (czy jak chcą niektórzy badacze  -  powstań) na Ukrainie. Omówiono tak zwaną rewolucję na granicie (1990), rewolucję pomarańczową (2004/2005) oraz rewolucję godności (2013/2014). Nie zabrakło refleksji, bilansów, gorzkich wspomnień, ale i anegdot. Wspomnieniami sprzed ponad 25 lat podzielili się organizatorzy strajków studenckich z 1990 roku  -  Oleś Donij i Markijan Iwaszczyszyn, uczestnicy  -  Wiaczesław Kyrylenko (obecnie wicepremier) oraz pisarka Oksana Zabużko. Pomarańczowy zryw wspominali między innymi prezydenci Wiktor Juszczenko, Aleksander Kwaśniewski, Taras Czornowił. Wydarzenia Euromajdanu opisywali twórcy zrywu w mediach Hryhorij Nemyria i Mykoła Kniażycki oraz dyplomaci Jan Tombiński i Markijan Malski, Borys Tarasiuk, Pat Cox. Pierwszy dzień zakładał konwencję zadawania pytań politykom i uczestnikom wydarzeń przez naukowców (Kateryna Wolczuk, Georges Mink, Andrzej Nowak, Jan Kubik, Paweł Kowal) i publicystów. Drugi dzień był prezentacją naukowego podejścia do tematyki społecznych ruchów na Ukrainie (min. Aleksandra Hnatiuk, Vołodymyr Kravchenko, Myroslaw Marynowicz, Andrij Portnov).

 

     Była to bardzo udana próba ujęcia w ramy naukowe stosunkowo świeżej historii, funkcjonującej często jeszcze tylko w przekazach ustnych. Podczas sympozjum zaprezentowano także filmy z wywiadami oraz wystawę fotografii. Naukowcy reprezentowali kilkadziesiąt ośrodków naukowych z Kanady, Wielkiej Brytanii, Francji, Ukrainy, Rosji, Gruzji, Niemiec i Polski).

 

IKE

Joomla Themes designed by Web Hosting Top