Maslenica – czyli pożegnanie zimy po rosyjsku

Członkowie Koła Naukowego „Samowar" wraz z opiekunem dr Katarzyną Jędraszczyk, zorganizowali 13 marca 2013 roku na terenie Kolegium Europejskiego Maslenicę. Jest to wywodzące się z czasów pogańskich, przyjęte przez Kościół prawosławny, święto pożegnania zimy, podczas którego zjada się bliny (odpowiednik polskich naleśników) symbolizujące pogańskiego boga słońca. Bliny podaje się zarówno na słodko – z konfiturami, owocami, śmietaną, a także na słono – z kawiorem, grzybami, rybą. Maslenica, nazywana również Objeduchą, trwa siedem dni, z których każdy ma swoją nazwę i przypisane mu obrzędy oraz zwyczaje. Maslenica rozpoczyna okres przygotowań do Wielkiego Postu. Objeducha to również czas biesiad, zabaw i kuligów, który kończący się w niedzielę tak zwaną dniem wybaczania, podczas którego pali się Babę Zimę, tańcząc dookoła ogniska.

Pomysłodawcami zorganizowania Maslenicy w Kolegium Europejskim byli studenci z Irkucka. Członkowie Koła Naukowego Wschodoznawców „Samowar" przygotowali tradycyjne bliny podane na słodko, które smażono tradycyjnie – na dworze. Studenci wspólnie przygotowali kukłę, którą spalono na placu przed Kolegium Europejskim. Po uroczystym spaleniu Baby Zimy, zorganizowano tradycyjne zabawy i konkursy, którym towarzyszyła tradycyjna rosyjska muzyka. W pożegnaniu zimy udział wzięli studenci, pracownicy Instytutu Kultury Europejskiej, przedstawiciele lokalnych portali informacyjnych i młodzież licealna.

Klaudia Englert