Delegacja IKE UAM w Humaniu!

Drukuj

Pracownicy Instytutu Kultury Europejskiej UAM, prof. zw. dr hab. Grzegorz Łukomski i dr Kamil Wasilkiewicz, w dniach 17-20 maja 2017 roku odwiedzili Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny im. Pawła Tyczyny w Humaniu. Na zaproszenie naszych ukraińskich partnerów wzięli udział w Dniach Polski, uczestnicząc w widowisku artystycznym przygotowanym przez studentów oraz konferencji pt. "Ukraina i Polska: Historyczne i Kulturowe Dobrosąsiedztwo".

   

Podczas jej obrad profesor Łukomski przedstawił referat poświęcony Unii Europejskiej - "Unia Europejska: założenia i perspektywy". Opowiedział o okolicznościach jej powstania, omówił jej aktualną sytuację polityczną oraz odniósł się do idei jej rozszerzenia o państwo ukraińskie. Podjęta problematyka spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony uczestników konferencji, wywołując ożywioną i niezwykle ciekawą dyskusję. 

 

Dobrze przyjęty został również referat dra Kamila Wasilkiewicza pt. "Idea partnerstwa miast na przykładzie Humania i Gniezna". Dr Wasilkiewicz przedstawił twinning w ujęciu historycznym oraz opowiedział o współpracy wspomnianych miast, która została zapoczątkowana w 2005 r.

Warto podkreślić, że w konferencji wzięła udział Pani Emilia Jasiuk, radca Ambasady RP w Kijowie.

 

Pobyt w Humaniu był dla delegacji IKE okazją do zapoznania się z historią miasta oraz bogactwem kulturowym jego mieszkańców. Pracownicy naszego Instytutu zwiedzili Park Zofiówka, założony przez Stanisława Szczęsnego Potockiego w 1796 r., odbyli wizytę w dawnym klasztorze ojców bazylianów z XVIII w. oraz mieli okazję podziwiać artefakty kultury trypolskiej z IV tys. p.n.e. W tej sytuacji praca została połączona z przyjemnością, a co ważne zaowocowała otwarciem kolejnego rozdziału w relacjach z Państwowym Uniwersytetem Pedagogicznym im. Pawła Tyczyny w Humaniu.  

Joomla Themes designed by Web Hosting Top