Czasy wstawania z kolan. Spotkanie z Bogumiłem Luftem, publicystą i byłym dyplomatą

Drukuj

02.03.2017 r., godzina 15.00

 

Instytut Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie (ul. Kostrzewskiego 5-7), s. 1.34

 

 

 

Bogumił Luft był ambasadorem RP w Rumunii (1993-1999) oraz Republice Mołdawii (2010-2012); autor książki „Rumun goni za happy endem” (Czarne 2012), przez wiele lat pracował jako dziennikarz i korespondent zagraniczny dziennika „Rzeczpospolita” i tygodnika „Spotkania”, był współpracownikiem TVP; w latach 80.  redaktor miesięcznika „Więź” i „Tygodnika Solidarność”.

 

Spotkanie będzie poświęcone sytuacji politycznej w Europie, ze szczególną uwagą na region Europy Środkowej. Bogumił Luft określa ostanie lata jako „czasy wstawania z kolan” w europejskiej i światowej polityce. Życie publiczne w kolejnych państwach skupia się własnie wokół hasła narodowego „powstania z kolan”. Idea staje się głównym motorem karier politycznych i najważniejszą emocją społeczną, co powoduje ogromne zmiany na europejskiej scenie politycznej.

 

Jakie są przyczyny tego zjawiska? Do czego może doprowadzić to w najbliższej przyszłości? Jak w tej sytuacji prezentuje się przyszłość naszego regionu Europy? O tym wszystkim porozmawiamy z Bogumiłem Luftem.

Joomla Themes designed by Web Hosting Top