O Zachodzie czasów nowożytnych w badaniach historyków polskich

W dniach 24-25 listopada 2016 r. prof. UAM dr hab. Filip Kubiaczyk z Instytutu Kultury Europejskiej UAM wziął udział, na zaproszenie organizatorów, w ogólnopolskiej konferencji naukowej pt. „Ab Occidente referunt… Zachód  doby nowożytnej w badaniach historyków polskich”, zorganizowanej przez Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Podstawowym założeniem konferencji było zebranie w jednym miejscu badaczy polskich zajmujących się naukowo historią powszechną XVI-XVIII wieku. Konferencja została zadedykowana zmarłemu dziesięć lat temu prof. Józefowi A. Gierowskiemu (1922-2006), wybitnemu znawcy historii epoki nowożytnej, byłemu Rektorowi Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Z tej okazji, pierwszego dnia konferencji, władze uczelni dokonały odsłonięcia pamiątkowej tablicy ku czci Profesora.

Konferencja zgromadziła wielu wybitnych historyków doby nowożytnej. Wśród nich warto wymienić profesorów Mariusza Markiewicza, Zbigniewa Anusika, Macieja Serwańskiego czy Ryszarda Skowrona. Obrady zostały podzielone na panele tematyczne poświęcone historiografii, Wyspom Brytyjskim, Iberii i Nowemu Światu, Francji  i Europie.

Profesor F. Kubiaczyk wystąpił w panelu poświęconym Iberii i Nowemu Światu. W referacie zatytułowanym „Kolonializm hiszpański jako laboratorium nowoczesności” przedstawił wyniki swoich dotychczasowych kilkuletnich badań nad dziedzictwem kolonializmu w iberyjskim obszarze kulturowym.

Spotkanie nowożytników zajmujących się dziejami powszechnymi stanowiło doskonałą okazję do wymiany poglądów, prezentacji swoich badań a także nawiązania nowych kontaktów naukowych.

IKE