Studenci z Chin w IKE

W związku z podjęciem współpracy z Zhejiang University Ningbo Institute of Technology (Chiny), Zakład Teorii i Badań Interdyscyplinarnych IKE zorganizował w dniach od 11 lipca do 22 lipca 2016 roku, szkołę letnią „Polish Culture in the European Context” (Kultura polska w kontekście europejskim) dla 37 studentów z Chin. Główną pomysłodawczynią szkoły była prof. UAM dr hab. Beata Frydryczak.

Program szkoły letniej obfitował w wiele interesujących zajęć oraz wyjazdów krajoznawczych. Studenci mogli również uczestniczyć w zajęciach nauki j. polskiego, które przeprowadził mgr Szymon Nowak. Za pozostałe wykłady dotyczące polskiej kultury, geografii, historii oraz krajobrazu odpowiadali: prof. UAM dr hab. Beata Frydryczak, prof. UAM dr hab. Krzysztof Moraczewski, prof. UAM dr hab. Stanisław Jakóbczyk, dr hab. Michał Haake, dr Katarzyna Szewczyk-Haake, mgr Daisy Chen i mgr Maciej Kędzierski.

W drugim dniu szkoły, studenci z Chin spotkali się ze studentami i pracownikami Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie na wspólnym grillowaniu. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele lokalnych mediów.

W kolejnych dniach studenci Uniwersytetu w Ningbo odwiedzili Instytut Konfucjusza Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Wydział Pedagogiczno-Artystyczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Kaliszu. Goście z Chin odbyli szereg spotkań z pracownikami naukowymi i studentami, równocześnie wymieniając swoje akademickie doświadczenia.

Studenci uczestniczyli w dalszych i bliższych wycieczkach. Już w pierwszym dniu programu, przewidziano wieczorne zwiedzanie Gniezna. Organizatorzy nie pominęli wizyty z przewodnikiem w gnieźnieńskiej Katedrze, Muzeum Archidiecezjalnym oraz Muzeum Początków Państwa Polskiego. Studenci z Chin pojechali także do Biskupina i na Ostrów Lednicki, gdzie mogli zapoznać się z jednymi z najważniejszych miejsc w historii Polski. Natomiast punktem kulminacyjnym szkoły letniej był 3 dniowy, wyjazd do Warszawy, Krakowa i Wieliczki.

W ostatnim dniu szkoły, studentom wręczono certyfikaty, potwierdzające uczestnictwo w szkole letniej. Na chińskich studentach oraz ich opiekunach, Instytut Kultury Europejskiej, wywarł ogromne wrażenie. Goście byli zadowoleni z przeprowadzonych wykładów, kursu językowego i odbytych wycieczek. Organizatorzy szkoły letniej mają nadzieję, że współpraca z Zhejiang University Ningbo Institute of Technology będzie miała charakter długofalowy, a studenci z Chin wrócą do Gniezna.

IKE