Polsko-niemiecki podręcznik historii (Berlin, 22 czerwca 2016)

Uroczystym obchodom 25-lecia polsko-niemieckiego Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie, których finałem było wspólne posiedzenie rządów Polski i Niemiec w Berlinie 22 czerwca, towarzyszył niezwykły akcent. Było nim zamknięcie pierwszego etapu wspólnego, polsko-niemieckiego projektu „podręcznik historii”. Właśnie ukazał się jego pierwszy tom, poświęcony starożytności i średniowieczu, w dwóch wersjach językowych: niemieckiej i polskiej. Jest on dziełem aż 14 autorów z obu krajów  i bardzo licznego zespołu ekspertów i redaktorów. Konsultantem naukowym (ekspertem) ze strony polskiej był prof. dr hab. Leszek Mrozewicz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Instytut Kultury Europejskiej w Gnieźnie), który czuwał nad częścią obejmującą czasy starożytne. Konsultantem dydaktycznym była prof. dr hab. Violetta Julkowska z Instytutu Historii (UAM).  Prace nad podręcznikiem trwały aż 8 lat i momentami zaangażowanych w projekt ogarniało zwątpienie, czy uda się doprowadzić zamysł do pomyślnego końca. To, że gotową książkę można było zaprezentować akurat w połączeniu z obchodami  25-lecia Traktatu o Dobrym Sąsiedztwie jest ze wszech miar szczęśliwym zbiegiem okoliczności, a co możliwe było dzięki staraniu wielu osób.

Uroczysta prezentacja podręcznika dokonała się w berlińskim Liceum im. Roberta Jungka (Robert-Jungk-Oberschule). Nie przypadkiem – jest to bowiem szkoła, w której kształcenie dokonuje się w dwóch językach: niemieckim i polskim. Wzięli w niej udział: minister spraw zagranicznych Polski Witold Waszczykowski, minister spraw zagranicznych Niemiec Frank-Walter Steinmeier oraz premier krajowy Brandenburgii, Dietmar Woidke. Premier Brandenburgii wywarł ogromne wrażenie wspaniałym wystąpieniem o znaczeniu relacji polsko-niemieckich dla Europy, o naszej wspólnej, niełatwej przecież historii i o roli polskich wydarzeń lat 1980-1981 w obaleniu muru berlińskiego i w zjednoczeniu Niemiec. To przecież Polska jako pierwsza z krajów sąsiadujących uznała nowe Niemcy – zjednoczone po kilkudziesięciu latach. W tym duchu przemawiał też Frank-Walter Steinmeier; który uznał, że obecne relacje polsko-niemieckie, pojednanie obu narodów, to przykład dla całego kontynentu. Minister Witold Waszczykowski nie ukrywał swego zadowolenia zarówno z aktualnego stanu stosunków polsko-niemieckich, jak i – na co położył szczególny nacisk z faktu powstania podręcznika, owocu wieloletniej współpracy specjalistów z obu krajów, którego celem jest pokazywanie wspólnej, europejskiej historii bez uprzedzeń i animozji. Wystąpieniom polityków towarzyszyły wypowiedzi realizatorów projektu, autorów, redaktorów i wydawców.

Jest to jednak początek drogi. Przed realizatorami stoi zadanie stworzenia trzech dalszych tomów: podręczników do czasów nowożytnych, wieku XIX i wieku XX.

IKE