CYWILIZACYJNE PRZYCZYNY I NASTĘPSTWA REFORMACJI

Instytut Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie serdecznie zaprasza na

Ogólnopolską Interdyscyplinarną Konferencję Naukową

CYWILIZACYJNE PRZYCZYNY I NASTĘPSTWA REFORMACJI

Reformacja w refleksji naukowej pojawia się w szerokim kontekście przemian społeczno-kulturowych. Nie bez powodu określa się ją jako rewolucję, która zmieniając oblicze społeczeństw zachodnich, okazała się pierwszym radykalnym zwiastunem nowoczesności. Wiąże się bowiem nie tylko z reformą Kościoła, ale również wpływem na niemal wszystkie dziedziny życia społecznego i kulturalnego. Idee Reformacji odnajdujemy w refleksjach natury etycznej, politycznej, ekonomicznej, prawnej, socjologicznej, literackiej i estetycznej, które w istotny sposób wpłynęły na rozwój indywidualizmu, moralności, kultur narodowych, gospodarki, praw człowieka, szkolnictwa, sztuki, etc., charakterystycznych dla naszej zachodniej cywilizacji. To tylko kilka przykładów zjawisk określających cywilizacyjne przyczyny i następstwa Reformacji. Lista tematów nie jest na pewno zamknięta i może stanowić inspirację do innych ujęć tematycznych koncentrujących się wokół problematyki Reformacji.

W zamierzeniu organizatorów konferencja ma być interdyscyplinarną debatą nad historyczno-kulturowymi uwarunkowaniami Reformacji oraz wpływem, jaki wywarła ona na kształt cywilizacji zachodniej. Pragniemy zaprosić do udziału w debacie konferencyjnej wszystkich tych, których interesują podobne zagadnienia w zakresie różnych dyscyplin humanistycznych i pokrewnych: historii, historii sztuki, politologii, kulturoznawstwa, literaturoznawstwa, teologii, religioznawstwa, medioznawstwa, filozofii, antropologii, muzykologii, socjologii, językoznawstwa, ekonomii, prawa. Proponujemy dwa bloki analityczne jako punkt wyjścia do dyskusji: pierwszy, skupiający się na przyczynach i założeniach ideowych Reformacji, i drugi,  na jej spuściźnie, a w ich ramach następujące obszary tematyczne:

I.  Historyczno-kulturowy wymiar Reformacji

• Humanizm a Reformacja
  • Kościół katolicki a ruch reformacyjny
  • Idee polityczne Reformacji
  • Teologia Reformacji
  • Dekonstrukcja Christianitas

II. Cywilizacyjne konsekwencje Reformacji

• Reformacja a nowoczesność
  • Reformacja a filozofia
  • Reformacja a myśl polityczna
  • Reformacja a prawo
  • Reformacja a Kościoły chrześcijańskie
  • Reformacja a społeczeństwo
  • Reformacja a gospodarka
  • Reformacja a literatura
  • Reformacja a sztuka
  • Reformacja a szkolnictwo
  • Reformacja a media
  • Reformacja a dialog międzykulturowy

Jesteśmy otwarci także na inne tematy wpisujące się w założenia konferencji. Mamy jednocześnie nadzieję na stworzenie przestrzeni interdyscyplinarnego dialogu i dyskusji.

Organizatorzy:

Zakład Kultury Zachodnioeuropejskiej

Instytut Kultury Europejskiej UAM

ul. Kostrzewskiego 5-7, 62-200 Gniezno

Rada programowa konferencji:

Prof. dr hab. Zbigniew Sareło

Prof. UAM dr hab. Filip Kubiaczyk

Przewodnicząca konferencji:

Dr Sylwia Szykowna

Sekretarz konferencji:

Mgr Kajetan Jagodziński: konferencjaike@gmail.com

Termin nadsyłania abstraktów: 31 sierpnia 2017r.

Informacja o akceptacji wystąpienia: 10 września 2017r.

Opłata konferencyjna: 250zł.

Termin wniesienia opłaty konferencyjnej: 30 września 2017r.

Opłata konferencyjna obejmuje: materiały konferencyjne, przerwy kawowe i obiady.

Organizatorzy nie zapewniają noclegów w ramach opłaty konferencyjnej. Istnieje możliwość zakwaterowania w Domu Studenckim UAM, mieszczącym się na terenie Instytutu. Koszt noclegu: 60zł.

Formularz zgłaszania abstraktów (maksymalnie 400 słów) dostępny jest TUTAJ

Po konferencji planowana jest publikacja referatów w formie recenzowanej monografii.