Wykład Kamila Wysockiego w Inowrocławiu

Dwunastego stycznia 2017 r. w ramach Klasy akademickiej w III Liceum Ogólnokształcącym  im. Królowej Jadwigi w Inowrocławiu, działającej pod patronatem Instytutu Kultury Europejskiej UAM, Kamil Wysocki, student Cywilizacji Zachodnioeuropejskiej przeprowadził wykład interaktywny na temat stosunków polsko-rosyjskich.

Prelegent skupił się na relacjach polsko-rosyjskich w XX w., analizując również ich stan obecny. Zajęcia z klasa akademicką rozpoczął od zarysowania kontekstu historycznego naszych wzajemnych relacji. Następnie zdiagnozował najważniejsze problemy obecnych stosunków polsko-rosyjskich i ich uwarunkowania, wprowadzając elementy dyskusji. W podsumowaniu zajęć skierował do uczniów pytanie: ,,Czy stosunki polsko-rosyjskie mogą ulec poprawie?” W konkluzji ustalono, że relacje z naszym sąsiadem nie należą do wzorowych, co więcej, w najbliższym czasie trudno będzie o ich poprawę, tak ze względu na historyczne doświadczenia i stereotypy, jak i niejednoznaczną politykę zagraniczną obu stron.

W składzie delegacji IKE UAM oprócz prelegenta znaleźli się także studenci Monika Kawka i Piotr Szymański oraz  koordynator Klasy, prof. Filip Kubiaczyk.

Piotr Szymański

Fot. Filip Kubiaczyk