Studenci i Absolwenci o Instytucie

dr Łukasz Fajfer, Uniwersytet im. Marcina Lutra w Halle (Saale)

absolwent filologii, specjalność europejska komunikacja społeczna z 2007 roku

Jeśli kiedykolwiek miałem wątpliwości związane z celowością studiów w Kolegium Europejskim w Gnieźnie to zniknęły one bezpowrotnie na początku drugiego semestru studiów. W marcu 2003 roku wyjechałem w wąskim gronie studentów i wykładowców na wyprawę naukową na Świętą Górę Atos w Grecji. Podróż ta nie tylko była fascynującą przygodą, ale również dała początek moim naukowym zainteresowaniom, które trwają po dzień dzisiejszy. Studia w Gnieźnie umożliwiły mi również wiele innych podróży. Wraz z wykładowcami i innymi studentami odwiedziłem Albanię, Macedonię, Bułgarię i Ukrainę. Dzięki współpracy Kolegium Europejskiego z zagranicznymi uczelniami, zaliczyłem ostatni rok studiów na Uniwersytecie im. Ernsta Moritza Arndta w Greifswaldzie. Odtąd związany jestem z niemieckimi uczelniami. W 2012 roku obroniłem pracę doktorską o procesach nowoczesności na Świętej Górze Atos na Uniwersytecie  w Erfurcie, później pracowałem jako wykładowca akademicki na Uniwersytecie w Bremie, a obecnie jestem pracownikiem naukowym na Uniwersytecie im. Marcina Lutra w Halle (Saale). Ta życiowa droga nie byłaby możliwa, gdyby nie moje doświadczenia wyniesione z Kolegium Europejskiego. Z perspektywy czasu doceniam pracę w małych grupach, spersonalizowane prowadzenie pracy naukowej przez wykładowców i wspaniałą atmosferę, w której każdy czuć się może indywidualną jednostką, a nie tylko jednym z masy studentów.

Wiktor Koliński, Wydział Promocji i Kultury, Urząd Miejski w Gnieźnie

absolwent filologii, specjalność europejska komunikacja społeczna z 2006 roku

Obraz urzędnika obciążony jest wieloma stereotypami, którym staram się przeciwdziałać zarówno w pracy, jak i poza nią. Uważam, że dobrze przygotowały mnie do tego studia na Europejskiej Komunikacji Społecznej, których celem było wykształcenie osób będących łącznikami między instytucją a zwykłym człowiekiem. Od wielu lat prowadzę oficjalną stronę internetową Miasta Gniezna oraz witryny festiwali i wydarzeń lokalnych. Wierzę też w komunikacyjną moc kultury, która jest językiem uniwersalnym i ponadczasowym. Zawodowo współorganizuję wiele większych i mniejszych wydarzeń lokalnych: Koronację Królewską, Królewski Festiwal Artystyczny, Gnieźnieński Turniej Książkożerców.

Bardzo się cieszę, że mogę także być Wicedyrektorem Festiwalu Filmowego Offeliada oraz koordynatorem kolejnych edycji projektu „Ostatnia mila” skierowanego do osób wykluczonych z dostępu do kultury: więźniów, osób niepełnosprawnych, seniorów czy bezdomnych. Prywatnie jestem także Prezesem Stowarzyszenia Fantasmagoria, które od lat stara się ukazywać fantastykę jako wartościową i jednoczącą warstwę kultury, organizując konwenty, gry miejskie, LARPy, wystawy, turnieje gier planszowych oraz spotkania z pisarzami czy działaczami polskiego fandomu.

Natalia Poremska – szkoły językowe w Poznaniu (Profi-lingua, Akces Benefit), Przedszkole nr 9 w Gnieźnie

absolwentka komunikacji europejskiej z 2011 roku

Moje pięć lat w Kolegium Europejskim to setki wykładów, ćwiczeń, monografii, warsztatów, spotkań i debat… To ciekawe wydarzenia organizowane przez studentów, noce Uniwersytetu, juwenalia, dni sportu i języków obcych… To koła naukowe i DKF… To nauka języka szwedzkiego i bułgarskiego, wyjazdy do Bułgarii, Macedonii i Niemiec… To tysiące przeczytanych książek, pomocne panie w bibliotece i pyszna stołówka… To widowiskowa sala gimnastyczna i przytulny akademik… A przede wszystkim to milion uśmiechów, które pozostaną w pamięci na zawsze, doskonali wykładowcy i najwierniejsze przyjaźnie. Obecnie mieszkam w Poznaniu. Jestem nauczycielem języka angielskiego, bo skończyłam również pedagogikę i filologię angielską. Prowadzę stronę internetową: http://mamaangielska.business.site/. Od dwóch miesięcy jestem też najszczęśliwszą mamą małej Marysi.